+90 (274) 232 10 70 info@birincitemizlik.com.tr

Çalışma Saatleri: 09:00-18:30

mobile-icon Sorularınız İçin Bizi Arayın! +90 (274) 232 10 70
mobile-icon SİPARİŞ TAKİBİ İÇİN Tıklayın
mobile-icon SİPARİŞ VERMEK İÇİN Tıklayın

Halı Yıkama

Halı yıkama konusunda doğru bir tanımlama yapacak olursak, İnsan oğlunun yaşantısından bu yana günlük hayatta vazgeçilmez eşyalarından birisi olan ve üzerinde çoğu zamanını geçirdiği ve genellikle ev veya iş yerlerinde yerlere serilen çeşitli tekstil ürünlerinden imal edilen malzemenin zamanla kullanılmasından dolayı üzerinde oluşturduğu katmanların ve lekelerin temizleme işlemlerinin bütününe halı yıkıma denilmektedir. Halı yıkama işlemi daha önceleri farklı yöntemlerle yapılmakta veya evlerde ev hanımlarının kendi imkanlarıyla yıkadığı bir sistemden günümüz fabrikasyon aşamalarına geçilmiş bir yıkama sistemi vardır. Eskisi gibi imkanların kısıtlı olmadığı, teknolojinin insan hayatına girdiği bir zamanda yaşamanın verdiği avantajı iyi kullanabilen bir nesil olduğundan hayat şartları insanlar için gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Hayatımızdaki bütün kullandığımız eşyalarımız da olduğu gibi günlük yaşantımızın vazgeçilmez eşyaları halılarda da durum böyledir. Artık o zahmetli halı yıkama yöntemlerine son vermenin zamanı geldi.Halılar yıkanma veya temizlenme zamanı geldiğinde bir telefonla evlerden alınıp yıkanıp kurulanıp tekrar evlere kadar getirilmektedir. Halı yıkama fabrikaları gelen halıları belirli bir sıralı aşamalardan geçirmektedir. Bunlar sırasıyla şu yöntemlerdir.

01 – Halıların Yerinden Alınması ve Numaralandırılması

Yıkanmak üzere evlerden alınan halılar halı yıkama fabrikalarına götrüldüğü zaman diğer halılarla karışmaması için veya aksiliğe meydan vermemek için ilk önce numaralandırılır. Diger bir deyişle barkodlama sistemidir. Burada amaç halıların nereden nezeman ve kimden geldiğini tesbit amaçlıdır.

02 – Yıkanacak Halıların Özelliklerine Göre Ayrılması

Halı yıkama firması gelen halıların hangi cins, veya hangi malzemeden yapıldığını ilk önce ayırmak zorundadır.Çünkü farklı malzemelerden üretilen halılar aynı şekildeki yıkama yöntemine tabii tutulamaz. Bu halı yıkama öncesi yapılması gereken ve olmazsa olmazlardan bir yöntemdir. Örnek verecek olursak akirilten imal edilmiş bir halı ile tamamen yünden yapılmış bir halıyı yıkarken aynı deterjan veya aynı temizlik maddelerini kullanamazsınız. Makina halısı olan Saray, Atlas, el dokuma ve yün halısı olan Isparta, ladik, milas gibi veya Çin, Nepal, Shaggy, İpek, İran halısı gibi farklı özelliklere sahip halılarda yıkama yöntemi yapılmadığı zaman yıkanan halılarda telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilirsiniz.

03 – Halıların Tozunun Alınması

Halı yıkama aşamasına geçmeden önce halı yıkama fabrikaları bünyesine getirilen halılar yıkanmadan önce tam otomatik makinalar yardımıyla, bunlara toz çırpma makinaları da denir, bu makinalar sayesinde halı üzerinde bulunan tozlar, kaba kirler alınır. Bu işlemin yapılma nedeni yıkama aşamasında aşırı kirliliği ve kimyasalların özelliğinin azalmasının önüne geçmektir.Bu aşama yıkama aşamasından önce yapılınca yıkanma esnasında son derece kolaylık ve tam bir temizlik sağlamaktadır. Son zamanlarda halı silkme makinaları halı yıkama fabrikaları tarafından rağbet görmeye başlayan makinalar arasındadır.

04 – Bekletme Havuzları

Yıkamaya gelen halılar toz alma işleminden sonra yapılan bir yumuşatma işlemidir. Toz alma esnasında halının özüne işlemiş lekelerin ve kirlerin ıslatılması ve havuzda bekletilmesi sonucu yumuşaması amaçlanmaktadır.İçi su dolu havuzlarda bekletilen halılar yıkamaya geçmeden önce yumuşaması sonucu yıkama esnasında kirlerin ve lekelerin kllanılan deterjanlara veya kimyevi maddelere direnç göstermesi azalmata ve daha temiz bir yıkama işlemi gerçekleşmektedir. Bekletme havuzlarında dikkat edilmesi gereken konularda vardır. Bunların başında havuza alınacak halıların yine özelliklerine göre alınması gerekmektedir. Çünkü bazı halılar su içerisinde bekletildikleri taktirde renk atması veya halıların özüne zarar verilmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Diğer bir hususta bekletme havuzlarında kirlerin veya lekelerin yumuşaması için bazı deterjanlar veya temizleme maddeleri konulmasıdır. Her halı bu maddelere karşı dayanıklı olmayabilir. Bu tür halılar genelde havuz aşamasına alınmadan yıkanmaları gerekir.

05 – Yıkama ve Kurutma Aşaması

Halı yıkama fabrikalarına getirilen halılar türlerine göre ayrıldıktan sonra toz alma aşamasından geçirilerek bekletme havuzuna alındıklarını yukarıda anlatmıştık. Havuz sonrası halılar tam otomatik veya yarı otomatik halı yıkama makinalarına alınarak esas yıkama işlemine geçilir. Ama bazı hassas halılar makinalarda yıkandığı zaman zarar görebileceğinden müşteriyle gerekli diyaloğ sonrası ellde hassas bir şekilde yıkanması gerekebilir. Halı yıkama makinaların da yıkanan halıların üzerine yine kir ve leke çözücü ve dezenfekte amaçlı kullanılan deterjanlar dökülür. Makinalar bu yıkama esnasında halıların özüne nüfuz ederek en dipteki kirlerin bile çıkarılmasına çalışırlar.Yıkama sonrası kontrol edilen halılar istenilen temizliğe ulaşınca durulama aşamasına geçilir.Durulama aşamasında halı yıkama esnasındaki deterjan ve kimyevi madde kalıntılarını tamamıyla halıdan atılması amaçlanmaktadır.Yıkanan halılar makinadan alınıp sıkma makinasına yerleştirilir ve burada da tamamen sudan arındırılır.Sıkma makinaları halıları sıkarak yüzde 95 oranında nemden arındırır. Sıkma işleminden sonra halılar alınarak özel hazırlanmış kurutma odalarına alınır ve kurumaya bırakılır.

06 – Paketleme ve Teslimat

Kurutma odalarında tamamen kurutulan halılar son bir kez kalite kontrolden geçirilir. Burda ki amaç halıların kirden tamamen arınmış olması ve müşteriye karşı mahçup olma durumuyla karış karşıya kalınmamasıdır. Kalite kontrol aşamasından geçen halılar Paketleme diğer bir adıyla poşetleme makinasında özenle poşetlenir ve ilk aşamada fişleme veya barkodlama sistemindeki adreslere göre servis araçları aracığıyla yerine teslim edilir.

 Halı Yıkatmak İçin Hemen Arayın: +90 (274) 232 10 70

sep-iconDİĞER HİZMETLERİMİZ

HALI YIKAMA

"Birinci Temizlik" olarak Kütahya'da Hijyenik olarak Halılarınızı yıkıyor, Halı Yıkama konusunda uygun fiyatlarla, profesyonel hizmetler veriyoruz.

Detayları Gör

BATTANİYE YIKAMA

Battaniye ve Yorgan temizleme hizmetini de bünyemizde bulunan yorgan ve battaniye yıkama makinesinde uygun şampuanlar ve uygun devirde yıkamaya alınır.

Detayları Gör

TEMİZLİK HİZMETLERİ

Günün büyük bölümünü geçirdiğiniz çalışma ortamlarınızda hijyenik ve ferahlatan temizliğimizle yaşam kalitenizi yükseltmekten mutluluk duyuyoruz.

Detayları Gör
Portfolio

STOR PERDE YIKAMA

Stor Perde Yıkama hizmeti ev ve işyerlerinizden ücretsiz servislerimizle alınan stor perdeleriniz uzman ekibimiz sayesinde tozdan kirden ve lekeden tamamen arındırılır.

Detayları Gör
Portfolio

YERİNDE YIKAMA

Yerinde Temizleme hizmetinde Birinci Temizlik ev ve iş yerlerindeki duvardan duvara olan halılarınızın temizlenmesi konusunda profesyonel yardımcınızdır.

Detayları Gör

YORGAN YIKAMA

Yorgan ve Battaniye temizleme hizmetinide bünyemizde bulunan yogan ve battaniye yıkama makinesinde uygun şampuanlar ve uygun devirde yıkamaya alınır.

Detayları Gör